Riadenie vykurovania a chladenia pre luxusný rodinný dom vo Veľkom Mederi

Klient nás oslovil na základe odporúčania, keďže sa stretol s nespoľahlivou firmou, ktorá mala zabezpečiť komplexné dodávanie riadenia niekoľkých aspektov domácnosti. Hlavná požiadavka bola komplexné riadenie vykurovania a chladenia v šiestich izieb vrátane vykurovania v ďalších štyroch izieb. Zákazník preferoval jednoduché ovládanie systému, dizajnové termostaty a napojenie na systém vykurovania s tepelným čerpadlom, podlahovým vykurovaním a Fan Coil systémom chladenia. Okrem systému vykurovania mal zákazník aj ďalšie požiadavky ako sú: kamerový systém s nahrávaním, ochrana proti vytopeniu a požiaru, regulácia vetrania na elimináciu možnosti vzniku plesni, video-vrátnik s volaním na mobil, ovládanie vchodovej brány a garážových brán a ovládanie vonkajšieho osvetlenia.
0
Termostatov
0
Vykurovacích zón
0
m² plocha na vykurovanie
Vďaka skutočnosti, že dom ešte nebol omietnutý z vnútra, sme mohli riešiť dodatočné elektrické vedenie, ktoré nebolo spravené pôvodným dodávateľom elektroinštalácie, keďže majiteľ v tom čase ešte nevedel, aký systém bude namontovaný.
Po úvodnej obhliadke sme zákazníkovi poskytli úvodnú cenovú ponuku, ktorá bola nižšia ako očakával. Okrem toho sme zabezpečili dodatočnú elektroinštaláciu podľa potrieb.

Bol zvolený inteligentný systém FIBARO

smart-kurenie-a-chladenie-fan-coil-termostatom
Napriek rozsiahlosti danej budovy sme vedeli bez problémov celý systém riadenia vykurovania a chladenia založiť na báze iba jednej riadiacej jednotky Fibaro Home Center 3, do ktorého sme vedeli integrovať všetko. Do technickej miestnosti sme nainštalovali dvojkanálový ovládač s manuálnymi tlačidlami značky Secure, ktorý sa automaticky prepne do letného, či zimného režimu na základe požiadavky zákazníka. Distribúcia teplej vody je zabezpečená cez 3 rozdeľovače, z ktorých najmenšie je 8-zónové a najväčšie 11-zónové. Celkový počet zón (servo-ventilov) naprieč celého domu je až neuveriteľných 27. Len obývačka s kuchyňou má toľko zón, koľko bežný bungalov dokopy. Na takéto účely nám perfektne pomohla značka Heatit s 10-kanálovým spínačom na DIN lištu typu Z-Water.

Dotykové termostaty HELTUN

Ďalšia výzva bola existencia vhodných termostatov, keďže do navrhnutého dizajnu pasovali iba termostaty v čiernom prevedení a ideálne by mali byť rovnakého dizajnu bez ohľadu nato, či sú to Fan-coil alebo klasické termostaty. Voľba nakoniec padla na najnovšiu generáciu dotykových termostatov značky Heltun, ktoré boli uvedené na trh v tom istom roku. Heltun termostat na kúrenie ako aj Heltun Fan-Coil termostat majú rovnaký dizajn, len niektoré tlačidlá sú iné. Vďaka ich všestrannému použitiu a nadupaných funkcií sú vhodné na riadenie vykurovania a chladenia. Ako keby boli priamo šité na danú mieru…
smart-kurenie-chytry-termostat
smart-system-na-riadenie-vykurovania-a-chladenia-smart-home-systems
Požiadavka klienta, na prepínanie systému medzi kúrením a chladením, mala byť čo najjednoduchšia. Na druhej strane systém tepelného čerpadla sa dá prepínať iba manuálne a je to zabezpečené dodávateľom vykurovacieho systému. Našli sme jednoduché a nenáročné riešenie, čo práve vyhovovalo zákazníkovi. Stačí, ak všetky Fan-Coil termostaty prepne na režim chladenia a systém sa postará o všetko ostatné. Pre zákazníka toto bolo komfortnejšie riešenie ako otvoriť aplikáciu a stlačiť tlačidlo. Predsa, niekedy človek má potrebu spraviť veci manuálne, aj tak to treba spraviť iba 2x do roka…

Kamerový systém Hikvision

Pre kamerový systém nemal zákazník veľké požiadavky, dokopy potreboval 3 kamery. Vzhľadom na väčšiu rozlohu pozemku sme zvolili Hikvision kamery s 4K rozlíšením a na jednom mieste sme montovali otočnú kameru s optickým zoomom. Nahrávač sme umiestnili do obývačky, aby pomocou jedného tlačidla mohol na TV sledovať živý záznam.
Luxusný dom vyžaduje aj luxusne vyzerajúceho vrátnika, čo pustí upratovačku iba počas dňa (v určitých hodinách). Voľba padla na kvalitnú nemeckú značku Doorbird vo farebnom prevedení – bronz a s funkciou RFID čítačky. Po stlačení tlačidla na volanie „vrátnik“, automaticky zvoní na všetkých párovaných telefónoch ako aj na tablete, ktorý je umiestnený v obývačke.
kamera-hikvision-8mpx-smart-home-systems-2

Ovládanie vchodovej a garážovej brány

Ovládanie vchodovej brány bolo vyriešené voľbou značky pohonu Nice. Krídlová brána je plne integrovaná do smarthome systému a bránu je tak možné ovládať nie len diaľkovým ovládačom danej značky, ale aj ovládačom od výrobcu smarthome systému, pomocou aplikácie ako aj hlasom. Samozrejme zákazníkovi nechýba ani informácia, či je brána zavretá, alebo otvorená. Čerešnička na torte je možnosť ovládať akýmkoľvek diaľkovým ovládačom ako vchodovú bránu, tak aj garážové brány a svetlá (v prípade, že by mal alarm, tak aj to) a má zákazník nie len jedinú aplikáciu v telefóne, ale aj jediný DO na ovládanie celého domu.
Dodatočná požiadavka bola automatizácia vetrania v obývačke. Vzhľadom na veľkú rozlohu a šikmú drevenú stropnú konštrukciu bolo potrebné neustále meranie rosného bodu. Systém automaticky vetrá aj v určitých denných intervaloch, ale samozrejme, ak snímač deteguje možnosť vzniku plesní, automaticky spustí vetranie.
Nás, ako firmu, najviac teší pozitívna spätná väzba zákazníka, že aj po dvoch rokoch inštalácie, systém funguje spoľahlivo a zákazník má presne taký prehľad o systéme, aký potreboval.

Chcem šetriť a mať komfort...

S nami je to možné, stačí nás kontaktovať a mi vám poskytneme cenovo dostupné riešenie šité na mieru, profesionálne služby a vysokú spokojnosť.