Inteligentný dom v Záhorskej Bystrici

Klient nás oslovil ešte pri plánovaní stavby domu s požiadavkou na vybudovanie inteligencie, pomocou ktorého sa dá všetko ovládať jedinou aplikáciou pri zachovaní nízkych investičných nákladov. Tento inteligentný dom je príkladom nato, že aj v dnešnej dobe pri navýšených cenách materiálov a komponentov je to možné.

Samostatne stojaci, štvorcovitý 5-izbový rodinný dom v behom 3 dní bol transformovaný na inteligentný dom s ovládaním:

fibaro-hikvision-paradox-komponenty-na-smart-home-system
  • Zabezpečovacieho systému
  • Kamerového systému
  • Osvetlenia
  • Tienenia žalúziami
  • Ochrany pred požiarom a vytopením
Samozrejme v prípade záujmu je systém pripravený na rozšírenie o ovládanie vykurovania ako aj závlahy.
Celkový rozpočet vrátane inštalácie nepresiahol viac ako 1,5% hodnoty domu. Tomu sa nazýva vhodná investícia.
Na úvodnom stretnutí s klientom sme prešli všetky jeho požiadavky. Po hodinovej osobnej konzultácii sme sa zhodli, ktoré prvky smart home systému budú nacenené. Požiadavka bola, aby sa rozpočet držal na nízkej úrovni avšak aby bol systém rozšíriteľný do budúcna.
Zvolili sme smart home systém FIBARO. Pomocou malej, ale šikovnej riadiacej jednotky sme mali možnosť realizovať všetky požiadavky. Po poskytnutí úvodnej cenovej ponuky sa klient rozhodol pre nás a taktiež privítal naše odborné poradenstvo.
Elektrické vedenie kvôli požiadavkám na smart home systém nebolo potrebné zmeniť. Jediná zmena bola v potrebe použitia hlbokých elektroinštalačných krabíc. Úspora nákladov na slaboprúdovú prípravu predstavil viac ako 60% hodnoty celej realizácie.
Inštalácia bola realizovaná už pri užívaní stavby, čo znamená, že klient nebol odkázaný na inštaláciu smart home komponentov nato, aby si mohol čo najskôr bývanie užívať. V prípade káblových systémov takáto možnosť neexistuje, čo znižuje riziko možného predlženia celkovej realizácie domu

Inteligentný dom, ktorý Vám poskytne bezpečnosť a komfort.

Systém FIBARO poskytuje šikovný zabezpečovací systém vo forme softvérového alarm panela, do ktorého sú integrované všetky zóny na pohybové snímanie. Použili sa malé, ale cenovo dostupné káblové pohybové senzory značky Paradox a vonkajšia siréna značky Satel s audio a vizuálnou signalizáciou. Zamknutý systém je signalizovaný blikajúcim LED svetlom. V prípade jeho narušenia, siréna začne húkať na úrovni 120dB, čo je dostatočne silné nato, aby varoval okruh susedov do 50m
Požiadavka na kamerový systém bola kvalita, integrovateľnosť do domácich sieťových úložísk, cenová dostupnosť a inteligentné funkcie pre prípad rozšírenia použitia. Ako značku sme zvolili Hikvision, modelovú radu s funkciou rozpoznania osôb a s rozlíšením 4MPx. Dané kamery sú malé, ale šikovné a majú široký pozorovací uhol. Napájanie kamier bolo vyriešené profesionálnym 16-portovým switchom oz výrobcu TP-Link. Do daného switchu sú pripojené aj všetky sieťové prípojky v dome.

Rozšíriteľný systém plnohodnotne ovláda aj žalúzie

Vzhľadom na navýšenie ceny z roku 2021 na 2022 ovládanie osvetlenia bola realizovaná len v niektorých miestnostiach. Je to logické riešenie aj preto, že niektoré izby pri realizácií inštalácie neboli využívané. Ak však by to bolo potrebné, systém je kedykoľvek rozšíriteľný.

Ovládanie tienenia na rozdiel od osvetlenia – bolo realizované plnohodnotne všade. Všetky žalúzie boli integrované do smart home systému a boli rozdelené na dennú a nočnú časť. Všetky žalúzie (aj denná aj nočná časť) sa zatvárajú po západe slnka, avšak iba denná časť sa otvára pri východe slnka. Vďaka jednoduchému programovaniu, akúkoľvek ďalšiu požiadavku na automatizáciu si vie klient zabezpečiť sám a nepotrebuje našu pomoc. To svedčí o tom, že systém FIBARO má naozaj jednoduché ovládanie a programovanie.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pred požiarom systém varuje pomocou požiarneho detektora značky POPP, ktorý bol umiestnený v obývacej časti spojenej s kuchyňou a jedálňou. Rovnako bola zabezpečená aj ochrana proti vytopením. Na to slúži záplavový senzor FIBARO. V prípade vzniknutia nebezpečenstva okrem spustenia audio signalizácie systém varuje klienta aj priamo na mobil a to pomocou PUSH notifikácií ako aj pomocou e-mailov.

Plánovanie do budúcna

Ako budúce rozšírenie systému plánuje klient integrovať vykurovací systém. Klientovi stačí pridať termostaty do systému a vytvoriť vykurovacie režimy pre každý termostat podľa preferencií. Od toho okamihu bude mať komfortné a plne automatizované vykurovanie, ktoré samozrejme je možné ovládať aj telefónom aj priamo na termostatoch.

Inteligentný dom a hlasové ovládanie

Celý systém je taktiež ovládateľný hlasom cez Google Home alebo Amazon Alexa. Keďže klient používa Android mobilný telefón, hlasové ovládanie má automaticky dostupné. V prípade potreby stačí, ak pridá ďalších hlasových asistentov do jednotlivých miestností

Chcem šetriť a mať komfort...

S nami je to možné, stačí nás kontaktovať a mi vám poskytneme cenovo dostupné riešenie šité na mieru, profesionálne služby a vysokú spokojnosť.