Moderný radový dom v Banskej Bystrici s nadupanými funkciami

Tento 4-izbový radový dom prešiel kompletnou transformáciou na smart home. Zákazník požadoval smart ovládanie zariadení, ktoré by dávalo zmysel z racionálneho a finančného pohľadu.
Vzhľadom na našu snahu o maximalizáciu spokojnosti zákazníka, po poskytnutí úvodnej cenovej ponuky sme spravili obhliadku. So zákazníkom sme prešli jeho požiadavky a predstavu a vyhodnotili sme všetko, čo prináša úsporu a komfort ako aj to, čo je zbytočné riešiť, respektíve čo neodporúčame.

Nakoniec sme sa dohodli na nasledovných komponentoch smart home:

  • Systém založený na riadiacej jednotke Fibaro Home Center 3. Zariadenie je schopné zabezpečiť kompletnú automatizáciu celej domácnosti
  • Plnohodnotné zónové vykurovanie digitálnymi termostatmi značky MCO Home + ovládanie kotla
  • Zabezpečujúci systém delený na 2 samostatné sekcie a to poschodie a prízemie. Každú sekciu je možné samostatne ako aj spolu zamknúť a odomknúť. Ako pohybové senzory sme navrhli kvalitné bezdrôtové senzory značky FIBARO.
  • Bezpečnostný systém založený na jednom senzore proti dymu a požiaru a dvoch senzoroch proti vytopeniu
  • Kompletné ovládanie osvetlenia vo všetkých miestnostiach, vrátane automatizácie osvetlenia na schodoch. Pre tento účel sme použili relé spínače Fibaro Single Switch, Fibaro Double Switch, Aeotec Nano switch. Pre stmievanie niektorých svetiel sme použili zariadenie Fibaro Dimmer 2
  • Kompletné ovládanie a automatizácia všetkých žalúzií pomocou Fibaro Roller Shutter 3. Samozrejmosť je aj automatické vytiahnutie žalúzií v prípade silného vetra
  • Kamerový systém značky Dahua pozostávajúci z dvoch Full HD kamier a nahrávača. Aj kamerový systém je integrovaný do inteligentnej domácnosti
  • Videovrátnik nemeckej značky Doorbird
  • Ovládanie garážovej brány s informáciou, či je brána otvorená, alebo zavretá
  • Centrálny ovládací 8” Android tablet
smart-home-ovladaci-table-na-stenu

Realizácia

smarthome-systems-fibaro-home-center-3-inteligentna-domacnost

Celková realizácia trvala len tri dni. Prvý deň sme sa sústredili na vykurovanie a na ovládanie osvetlenia. Druhý deň sme dokončili ovládanie osvetlenia a kompletizovali sme aj kamerový systém a alarm. Tretí deň sme nainštalovali bezpečnostné senzory, video-vrátnika, ovládanie garážovej brány a vnútornú ovládaciu jednotku. Samozrejme na konci sme klientovi poskytli školenie na ovládanie systému z telefónu, ako aj z tabletu a z PC. Vysvetlili sme aj základné princípy vizuálneho programovania. Samozrejme sme v prípade otázok alebo potrieb dostupní kedykoľvek.

Automatizácia vykurovania

Klient mal nainštalovaný plynový kotol Protherm a dva rozdeľovače (jeden pre každé podlažie) na distribúciu teplej vody do podlahy. Celkom sme nainštalovali päť termostatov, z ktorých štyri sme umiestnili do obývacích izieb a jeden do garáže.

Celková realizácia trvala len tri dni. Prvý deň sme sa sústredili na vykurovanie a na ovládanie osvetlenia. Druhý deň sme dokončili ovládanie osvetlenia a kompletizovali sme aj kamerový systém a alarm. Tretí deň sme nainštalovali bezpečnostné senzory, video-vrátnika, ovládanie garážovej brány a vnútornú ovládaciu jednotku. Samozrejme na konci sme klientovi poskytli školenie na ovládanie systému z telefónu, ako aj z tabletu a z PC. Vysvetlili sme aj základné princípy vizuálneho programovania. Samozrejme sme v prípade otázok alebo potrieb dostupní kedykoľvek.

smarthome-systems-dotykovy-termostat-na-podlahove-kurenie

Chytré osvetlenie

Celkom sme automatizovali až 19 svetelných okruhov pomocou relé spínačov. Keďže klient žiadal tiež hlasové ovládanie, jednotlivé komponenty systému sme pomenovali po anglicky. V spálni sme dodali stmievateľné relé, aby sa dala nastaviť rôzna intenzita osvetlenia v prípade potreby alebo podľa času. Osvetlenie je napojené na alarm a tak v prípade odchodu z domu a aktiváciu alarmu systém vypne všetky svetlá.

Smart alarm a bezpečnostný systém

Celkový alarm systém sa pozostáva z ôsmich zón, z ktorých tri sú na spodnom podlaží a päť je na hornom podlaží. Každé podlažie je v podstate jedna samostatná sekcia, ktorá sa dá samostatne aktivovať a deaktivovať. Okrem toho zabezpečujúci systém ako celok sa dá aktivovať a deaktivovať naraz.
Ako bezpečnostný systém sme namontovali jeden senzor proti dymu a požiaru na chodbu blízko kuchyne a dve senzory proti vytopeniu, z ktorých jeden sme umiestnili do kuchyni a druhý do spodnej kúpeľni. V prípade detekcie úniku vody klient dostane notifikáciu na telefón ihneď.

Kamerový systém

smarthome-systems-kamerovy-system-dahua-full-hd
Elektroinštalácia bola pripravená na dve kamery, jeden z prednej strany a jeden zo zadnej. Pre radový dom je to dostačujúce. Zvolili sme značku Dahua. Výrobca Dahua je na našom trhu dobre známy svojou cenovou dostupnosťou a kvalitou. Nahrávací systém sme umiestnili do racku v garáži, ale sme informovali klienta, že v prípade, že by chcel mať rýchlo dostupný aktuálny záznam z kamier na TV, stačí nahrávač premiestniť do obývačky a prepojiť s TV pomocou HDMI kábla

Video-vrátnik a vnútorná ovládacia jednotka

Príprava pre video-vrátnika bola privedená priamo na fasáde domu pri vchodových dverách. V prípade stlačenia tlačidla na volanie, systém automaticky pošle upozornenie na nástenku Android tabletu ako aj na všetky telefóny. Chytrý zámok sme nepotrebovali riešiť, nebola nato požiadavka. V prípade potreby sa to dá dodatočne riešiť.
Ako vnútornú ovládaciu jednotku sme namontovali 8” Android tablet priamo určený na montáž na stenu. V tablete beží natívny Android s aktualizáciami a službou Google Play Services. Podporuje tak push-notifikácie ako z vrátnika tak aj zo systému FIBARO. Pomocou jedného panelu má tak klient možnosť komunikovať s návštevníkmi ako aj spustiť večernú scénu osvetlenia a žalúzií.
smarthome-systems-videovratnik-doorbird-smart-home-systems

Plnohodné ovládanie garážovej brány cez telefón

chytre-ovladanie-garazovej-brany-smart-home-systems
Klient mal motor garážovej brány značky Erte, ktorý sme vedeli bez problémov integrovať do smart home systému. Ovládaciu jednotku sme použili FIBARO smart implant a integrovali sme aj stav garážovej brány. Flexibilita danej ovládacej jednotky umožňuje integrovať garážovú bránu akejkoľvek značky. Pomocou komplexného riešenia klient vie garáž otvoriť a zavrieť, ako aj zistiť stav garáže (či je garáž otvorená alebo zavretá). Má tak plnú kontrolu nech je kdekoľvek.

Na záver

Ako vidíte, systém automatizácie FIBARO je dostatočne flexibilný nato, aby sa dal vytvoriť smart home systém na ovládanie celého domu. Ovládať systém je možné nie len z PC, z telefónu a z diaľkového ovládača, ale aj pomocou hlasu. Stačí pridať hlasové ovládanie Google Home alebo Amazon Alexa. V určitých prípadoch je to najkomfortnejšie riešenie, keďže nepotrebujete ani odomknúť telefón, ani sa postaviť z gauča, aby ste osvetlenie zapli.
Ako spokojnosť zákazníka svedčí aj skutočnosť, že od montáže volal iba raz a to 2 dní neskôr. Potreboval pomoc s vytváraním vizuálnej automatizácie na niektoré osvetlenie. Tomu je už skoro rok a doteraz systém funguje bez problémov.
smart-home-system-chytry-kamera-vratnik-termostat-svetla

Chcem šetriť a mať komfort...

S nami je to možné, stačí nás kontaktovať a mi vám poskytneme cenovo dostupné riešenie šité na mieru, profesionálne služby a vysokú spokojnosť.